Czysty.olsztyn.eu

Czysty

Nieczystości ciekłe

Obowiązki mieszkańców w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych

 

Informujemy, że na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wszyscy właściciele nieruchomości są zobowiązani do przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. W przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, konieczne jest wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych.

 

Zbiorniki bezodpływowe powinny być opróżniane systematycznie, nie rzadziej niż co 3 miesiące oraz w każdym przypadku ich zapełnienia. Natomiast, osady ściekowe z przydomowych oczyszczalni ścieków należy usuwać nie rzadziej niż raz na rok. Fakt ten należy udokumentować w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

 

Działania Urzędu Miasta

 

Gminy prowadzą ewidencję zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej.
Prezydent Miasta zobowiązany jest do prowadzenia kontroli w powyższym zakresie oraz do sporządzania corocznych, szczegółowych sprawozdań z gospodarowania nieczystościami ciekłymi.

 

W związku z tym Wydział Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna zwraca się do właścicieli nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków o udzielenie niezbędnych informacji, poprzez złożenie odpowiedniego formularza (druk do pobrania) wraz z kopią umowy z firmą odbierającą nieczystości ciekłe oraz dowodami uiszczenia opłat za tę usługę z okresu ostatnich 12 miesięcy. Dokumenty należy złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Olsztyna, pl. Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn (pokój 20, parter) lub w formie skanów lub zdjęć przesłać e-mailem na adres: ochronasrodowiska@olsztyn.eu.

W przypadku niezłożenia powyższych informacji na nieruchomości zostanie przeprowadzona kontrola w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Należy mieć również na względzie, że niewykonanie obowiązków w zakresie podłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy oraz pozbywania się nieczystości ciekłych zgodnie z przepisami, podlega karze grzywny od 20 do 500 zł.

 

Podstawy prawne:
1) art. 5 ust 1 pkt 3b, art. 6, art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
2) § 10 pkt 5-7 uchwały nr L/805/22 Rady Miasta Olsztyna z dnia 26 sierpnia 2022 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Olsztyn,
3) art. 379 oraz art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

 

Przejdź do wykazu podmiotów posiadających zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych

Skip to content