Czysty.olsztyn.eu

Czysty

Częste pytania

Gdzie można składać deklaracje?

Droga jest identyczna, jak w przypadku każdego innego pisma urzędowego. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem ePUAP-u lub miejskiego portalu eDokumenty. Poza tym dokument można dostarczyć tradycyjną pocztą lub wypełnić na stanowisku Wydziału Środowiska w sali obsługi klienta przy pl. Jana Pawła II 1 (budynek Ratusza, wejście bezpośrednio od ul. 1 Maja).

 

Co z mieszkańcami, którzy nie chcą złożyć deklaracji lub zapomnieli o terminie jej złożenia. Czy wówczas wydawana jest niezwłocznie decyzja, czy są jakieś wcześniejsze wezwania?

Deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na niej odpadów komunalnych. Jest to obowiązek wynikający z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach a jego niedopełnienie zagrożone jest karą grzywny. W przypadku niezłożenia deklaracji przez właściciela nieruchomości zostanie wydana decyzja z urzędu naliczająca opłatę, biorąc pod uwagę wszelki dostępne dane, w tym informacje dotyczące zużycia wody. Oprócz opłaty należnej za poszczególne miesiące właściciel nieruchomości zostanie również obciążony ustawowymi odsetkami za nieterminowe wpłaty.

 

Co muszę dołączyć do deklaracji?
Na pewno należy dołączyć kopię faktury z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, na której określone jest średnie miesięczne zużycie wody z ostatnich 12 miesięcy. To ważne. Apelujemy, by nie wyliczać tej wielkości samemu albo dołączać kopie kilku faktur wstecz.
Członkowie rodzin wielodzietnych uprawnieni do uzyskania zwolnienia z części opłaty zobowiązani są dołączyć do deklaracji kopie Kart Dużej Rodziny (olsztyńskiej lub ogólnopolskiej) albo wypełnienia odpowiedniego załącznika do deklaracji.

W przypadku zwolnienia za kompostowanie bioodpadów nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że ulga dotyczy jedynie zabudowy jednorodzinnej, a od osób deklarujących posiadanie kompostownika nie będą odbierane brązowe worki z bioodpadami. Takie nieruchomości zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, mogą być kontrolowane, a w przypadku stwierdzenia braku kompostownika  – ulga odebrana na pół roku. Należy pamiętać, że za kompostownik nie będzie uznana leżąca na ziemi sterta resztek roślinnych. Musi to być zamknięty lub otwarty pojemnik zapewniający dostęp powietrza do kompostowanych odpadów.

W przypadku składania deklaracji w imieniu innej osoby należy załączyć stosowne pełnomocnictwo i potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej, o ile jest wymagana.

Listę wymaganych załączników do deklaracji znajdziesz w zakładce Wypełnij deklarację. Wszelkie niezbędne wyjaśnienia co do sposoby wypełnienia znajdują się na druku deklaracji.

 

Czy istnieje możliwość, aby weryfikować deklaracje w inny sposób? Czy ratusz sam nie może pozyskać odpowiednich danych z PWiK-u?

Weryfikacja deklaracji, a konieczność ich złożenia pierwszy raz po zmianie metody naliczania opłat to nie to samo. Nawet w poprzednim systemie (w odniesieniu do liczby osób zamieszkujących nieruchomość) taką deklarację składał właściciel lub administrator nieruchomości. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może wynikać tylko z deklaracji składanych przez właścicieli nieruchomości. Wysokość opłaty może zostać naliczona urzędowo tylko w przypadku niezłożenia deklaracji lub uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zamieszcza informację o średnim zużyciu wody na każdym rachunku za wodę. Dzięki temu nie trzeba gromadzić faktur z całego poprzedniego roku i dokonywać obliczeń średnioniesięcznego zużycia samodzielnie. Umożliwia to łatwą kontrolę zmian w zużyciu wody i upraszcza wypełnienie deklaracji.

 

Wiadomo, że zużycie wody nie jest jednakowe. Czy muszę teraz składać deklarację co miesiąc?

Celowo pod uwagę brane jest średnio miesięczne zużycie z minionych 12 miesięcy, a nie bieżące zużycie wody, żeby zminimalizować konieczność zmian deklaracji.

 

Czy deklarację składa się co roku?
Zmianę deklaracji składać można każdorazowo po otrzymaniu nowego rozliczenia przez PWiK z wyliczeniem nowego średniomiesięcznego zużycia, jeżeli jest większe lub mniejsze niż poprzednie.

 

Czy woda ogrodowa jest wliczana do opłaty za odpady?
Jeśli nieruchomość jest wyposażona w zalegalizowany podlicznik mierzący zużycie wody do podlewania ogrodu, to ta ilość wody nie jest uwzględniana w średniomiesięcznej ilości zużytej wody wykazywanej na potrzeby wyliczenia opłaty za odpady na fakturach PWiK, tzn. jest odliczana od całkowitego zużycia wody.

 

Czy muszę deklarować worki do segregacji?
Część E deklaracji dotycząca worków i pojemników na odpady odnosi się tylko do niezamieszkałych części nieruchomości mieszanych, tj. tych nieruchomości, na których oprócz lokali mieszkalnych znajdują się również lokale użytkowe, w których prowadzona jest różnego rodzaju działalność (np. sklepy, restauracje, zakłady produkcyjne lub usługowe).

 

Jestem właścicielem nieruchomości niezamieszkałej, na której prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę złożyć deklarację aby Gmina odbierała ode mnie odpady?

Nieruchomości niezamieszkałe w Olsztynie zostały wyłączone z gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że właściciele tych nieruchomości są zobowiązani do zawarcia indywidualnych umów na odbiór odpadów komunalnych z uprawnionymi przedsiębiorcami.

 

Kto musi złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

W przypadku budynków jednorodzinnych oraz terenów niezamieszkałych tj. miejsc w których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne (przedsiębiorcy, budynki użyteczności publicznej) deklarację składa właściciel nieruchomości. Natomiast w przypadku zabudowy wielorodzinnej deklaracja zostanie złożona przez spółdzielnię mieszkaniową bądź innego zarządcę, który rozlicza za nas czynsz. W przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa nie ma podpisanej umowy z żadnym zarządcą nieruchomości deklarację w imieniu wspólnoty złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Jedynie gdy wspólnota mieszkaniowa nie ma powołanego zarządu deklarację musi złożyć każdy właściciel nieruchomości z osobna.

 

Czy w przypadku zarządcy nieruchomości składa on jedną deklaracje za wszystkich mieszkańców bloku czy zbiera wszystkie deklaracje od mieszkańców i przekazuje gminie?

Zakłada się, że zarządca nieruchomości, mający stosowne uprawnienia, złoży jedną deklarację dla całego budynku. Nie wykluczone jednak, że zarządca zbierze deklaracje od mieszkańców bloku, by na ich podstawie sporządzić deklarację zbiorczą.

 

 

W ustawie zawarty jest zapis, że gminy ustanawiają selektywne zbieranie papieru, szkła, tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych, metali i odpadów bioodpadów. Czy do każdej z tej frakcji jest przypisany określony kolor worka, czy np. tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe mogą być wrzucane łącznie?

Metale oraz opakowania wielomateriałowe są gromadzone w workach lub pojemnikach na tworzywa sztuczne. Żółte pojemniki i worki przeznaczone są na tworzywa sztuczne, zielone na szkło, niebieskie na papier, natomiast brązowe na bioodpady.

 

Czy żarówki zwykłe można wyrzucać do odpadów zmieszanych czy do niebezpiecznych tak jak np. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i oddawane będą przy zbiórce tych odpadów (są różne opinie w tej sprawie)?

Żarówki są odpadem niebezpiecznym, należy je przekazywać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów – ul. Towarowa 20a lub wrzucać do specjalnych pojemników znajdujących się w sklepach lub budynkach użyteczności publicznej. Podobnie należy postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym, jeśli nie odda się go w punkcie zakupu nowego sprzętu elektronicznego.

 

W jakiego koloru workach są odbierane odpady zmieszane (przecież i tak zostaje jakaś frakcja której nie da się wyselekcjonować)?

Odpady zmieszane będą odbierane z pojemników dostosowanych do potrzeb właściciela danej nieruchomości.

 

Czy kontenery do segregacji śmieci są powszechnie dostępne?

Pojemniki, zarówno te do selektywnej zbiórki jak również na odpady zmieszane, dostarczane są przez wykonawcę wyłonionego w przetargu zorganizowanym przez Gminę. Za zapewnienie miejsca do ich ustawienia odpowiada właściciel nieruchomości.

W zabudowie jednorodzinnej wykonawca dostarcza właścicielowi nieruchomości worki do selektywnej zbiórki odpadów.

 

W jaki sposób Gmina będzie weryfikowała czy gospodarstwo domowe segreguje śmieci? Czy wystarczy tylko zadeklarowanie się?

Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od mieszkańców ma możliwość weryfikacji zawartości pojemników na odpady komunalne. Ma on obowiązek powiadomić gminę o niesegregowaniu odpadów w danym punkcie gromadzenia odpadów, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. Dodatkowo wyznaczeni pracownicy Urzędu stale kontrolują segregację odpadów. W przypadku stwierdzenia braku segregacji na właściciela nieruchomości może zostać obciążony podwyższoną opłatą za odpady w wysokości 3-krotnie wyższej, niż stawka podstawowa.

 

Jak udowodnić, że mieszkańcy segregują odpady? W zabudowie wielorodzinnej do kontenerów na zmieszane odpady ludzie będą przecież wrzucać w workach także podlegające segregacji a spośród tylu osób przecież nie udowodni się kto segreguje a kto nie? A jak wygląda ta sama sytuacja w zabudowaniach jednorodzinnych? Czy przedsiębiorca będzie zaglądał do każdego worka ze zmieszane i szukał tam segregowanych (bo ma obowiązek powiadomić o tym gminę jeśli mieszkaniec faktycznie nie segreguje)?

Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od mieszkańców ma obowiązek powiadomić gminę o niesegregowaniu odpadów w danym punkcie gromadzenia odpadów. W zabudowie wielorodzinnej za zapewnienie należytej segregacji odpadów odpowiada wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Stwierdzenie braku segregacji w zbiorczym punkcie gromadzenia odpadów w praktyce skutkuje naliczeniem podwyższonej opłaty dla wszystkich mieszkańców korzystających z danego punktu.

Skip to content