Czysty.olsztyn.eu

UWAGA! Komunikat w sprawie odpadów niebezpiecznych

W ostatnim czasie odnotowano szereg przypadków szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt środków ochrony roślin, trutek na gryzonie i innych chemikaliów używanych w gospodarstwach domowych. Apel Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w tej sprawie publikujemy na końcu artykułu.

 

Przypominamy, że środki ochrony roślin zawierają często toksyczne substancje, które mogą przedostawać się do gleby, wody i powietrza, zagrażając całemu otoczeniu. Trutki na gryzonie są niebezpieczne dla wszystkich domowników, w tym dla domowych pupili i dzikich gatunków. Niektóre z nich mogą wydzielać niebezpieczne opary, ich spożycie może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci. Takich środków należy używać z rozwagą i ściśle zgodnie z instrukcją. Zwalczanie szkodników można również zlecić wyspecjalizowanej firmie. Chemikalia domowe (rozpuszczalniki, detergenty, przeterminowane farby, kleje, itp.) zawierają często substancje drażniące i toksyczne, które mogą powodować alergie, problemy skórne, choroby układu oddechowego i inne problemy zdrowotne.

 

 

Tego typu substancje wymagają profesjonalnej utylizacji i pod żadnym pozorem nie mogą być wyrzucane do pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pojemników na odpady zmieszane. Niedopuszczalne jest również wylewanie lub wyrzucanie ich do kanalizacji, zbiorników wodnych, bądź też porzucanie w innych miejscach.

 

Dlatego też apelujemy do mieszkańców Olsztyna o przekazywanie powstałych w gospodarstwach domowych odpadów o właściwościach niebezpiecznych do PSZOK, działającego przy ul. Towarowej 20a. Przypominamy też, że w Olsztynie działa Mobilny PSZOK, który może odebrać je spod domu (harmonogram objazdu osiedli dostępny tutaj).

 

Chemikalia pochodzące z działalności gospodarczej powinny być przekazywane do uprawnionych podmiotów, które posiadają stosowne zezwolenia na zbieranie ww. odpadów.

 


 

Apel o bezpieczny zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów do fumigacji

nabytych przez osoby nieuprawnione

W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin zawierającymi fosforek glinu, prawdopodobnie zastosowanymi niezgodnie z etykietą jako preparaty do zwalczania gryzoni, istnieje uzasadnione podejrzenie, że zakupu tych preparatów mogły dokonać osoby nieposiadające stosownych uprawnień tj. bez ukończonego szkolenia z zakresu środków ochrony roślin.

Informujemy, że środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być stosowane i nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach. Środki te powinny zostać oddane do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega, że środki ochrony roślin do fumigacji, których opakowania zostały otwarte lub są rozszczelnione stanowią ryzyko wydobywania się z nich fosforowodoru i mogą stać się źródłem realnego zagrożenia utraty zdrowia i życia dla osób mających z nimi kontakt, dlatego powinny być bezwzględnie przekazane jako odpad niebezpieczny do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru takich odpadów.

W żadnym wypadku środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu nie należy wyrzucać do śmieci zmieszanych czy innych nieuprawnionych miejsc, ponieważ może to doprowadzić do zatrucia przypadkowych osób.

Pomoc w ustaleniu pomiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego można uzyskać w Oddziałach WIORiN https://piorin.gov.pl/wm-struktura/wm-ot/ lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

Zaleca się również, aby osoby, które dokonały zakupu środków ochrony roślin do fumigacji bez stosownych uprawnień, ewentualnie skontaktowały się niezwłocznie z dystrybutorem, u którego dokonały zakupu, w celu ustalania bezpiecznego postępowania z tymi produktami.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że takie środki mogą być transportowane wyłącznie przez wykwalifikowane firmy zgodnie z przepisami ADR.

Zużyta bateria przyczyną pożaru

Do niebezpiecznego incydentu doszło podczas odbioru odpadów na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w Olsztynie. W odebranym od mieszkańca worku na plastik znajdowała się przenośna bateria do telefonu, która zapaliła się. Zagrożenie dodatkowo potęgował fakt, że śmieciarka, do której trafił worek z odpadami, zasilana była CNG (gazem ziemnym). Na szczęście pracownicy firmy odbierającej zachowali czujność i ugasili pożar.

 

 

Brak rozwagi mieszkańca podczas segregacji śmieci mógł spowodować zdarzenie o tragicznych skutkach. Samozapłon mógł nastąpić zarówno podczas transportu, jak również już po wysypie odpadów w zakładzie utylizacji. Stwarzało to ogromne niebezpieczeństwo.

 

 

 

Przypominamy: zużyte baterie i akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny należy oddać do PSZOK. Pojemniki przeznaczone na odpady tego typu można również znaleźć w dużych sklepach i dyskontach oraz w budynkach użyteczności publicznej.

Skip to content