Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2020 r.
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2019 r.
UWAGA - obowiązek segregacji odpadów komunalnych! - 6 września 2019 r.
W związku ze zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach informujemy, że wszedł obowiązek segregacji odpadów komunalnych. Segregacja odpadów, do tej pory dobrowolna, stała się obligatoryjnym sposobem gromadzenia odpadów. Jej brak lub stwierdzenie nieprawidłowości w jej prowadzeniu skutkowały będą odebraniem odpadów jako zmieszanych i podwyższeniem opłaty za miesiące, w których nie dopełniono obowiązku.
Właściciele nieruchomości (mieszkańcy, firmy), którzy jeszcze nie segregują odpadów powinni:
-
złożyć w tutejszym Urzędzie deklarację z uwzględnieniem segregacji odpadów,
-
pobrać od firmy odbierającej odpady worki do segregacji,
-
zapoznać się z zasadami obowiązującymi w Gminie Olsztyn (czysty.olsztyn.eu zakładka JAK SEGREGOWAĆ)
-
podjąć trud segregacji w trosce o czyste środowisko i swoje finanse.
UWAGA! Od dnia 1 maja 2019 r. zmianie ulega adres PSZOK
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajduje się przy ul. Towarowej 20A (KOMA Olsztyn Sp. z o.o.) - link godziny otwarcia: pn-pt. 07.00-17.00 sob. 08.00-14.00
tel. 530-540-141
UWAGA! Od dnia 1 kwietnia 2019 r. zmianie ulega wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (uchwała)
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2018 r.
W dniu 18 lutego 2019r., w siedzibie Urzędu Miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółdzielni i zarządcami wspólnot mieszkaniowych, mające na celu przypomnienie zasad właściwej gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Olsztyn - podsumowanie obowiązków zarządców nieruchomości, roli gminy w systemie, omówienie zasad prawidłowej segregacji odpadów.
Link do prezentacji ze spotkania:
https://drive.google.com/file/d/1JdC1t4UeFvAHiiccg1lrtGG_dB41djL3/view
W trakcie spotkania wyjaśniono przyczyny planowanej podwyżki za odpady, szukano sposobu na polepszenie estetyzacji miejsc gromadzenia odpadów i sposobów na dotarcie do mieszkańców w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej.
Gmina Olsztyn została laureatem XIX konkursu o Puchar Recyklingu.
W Olsztynie odpady komunalne odbierane są przez:
Sektory: I,II, IV,V,VI - Remondis Olsztyn Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K., - tel. do Biura Obsługi Klienta 89 544 98 22
Sektor III - KOMA Olsztyn Sp z o.o. - tel. do Biura Obsługi Klienta 89 526 26 26
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2017 r.
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2016 r.
Dnia 14 grudnia 2016 r. Prezydent Olsztyna podpisał Zarządzenie w sprawie ustalenia procedury przeprowadzania kontroli podatkowej w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Od dnia 20 października 2016 r. wchodzi w życie uchwała nr XXVIII/418/16 Rady Miasta Olsztyna z dnia 28 września 2016 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek opłat za pojemniki o określonej pojemności, pozwalająca na zwolnienie z części opłaty gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2 zł/osobę miesięcznie właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 785).
Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi za 2015 r.
Uwaga!!!
Od dnia 19 grudnia 2015 r. mieszkańców Olsztyna obowiązuje selektywna zbiórka popiołu. Popiół należy zbierać oddzielnie niezależnie od tego, czy ktoś segreguje odpady czy nie. To nowość w przepisach, dotyczących utrzymania czystości na terenie Olsztyna. Jeśli na Twojej nieruchomości powstaje popiół z palenisk domowych wypełnij wniosek (tutaj) i złóż go w Urzędzie Miasta Olsztyna. Za nieruchomości wielorodzinne zrobi to Zarządca/Spółdzielnia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 lipca 2013 r. nastąpiły zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Na jej podstawie Rada Miasta Olsztyna podjęła uchwałę o metodzie naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych. Podstawą decyzji Rady były badania opinii mieszkańców, którzy większością głosów (59%), jako najwłaściwszą metodę wskazali naliczanie opłat od osoby (www.konsultacje.olsztyn.eu)
W związku z toczącą się na łamach prasy dyskusją informujemy, że sposób i metoda naliczania opłat nie uległy zmianie.
Osoby i podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji, które nie dopełniły tego obowiązku, prosimy o ich niezwłoczne złożenie, co pozwoli na utrzymanie metody naliczania opłat, wybranej przez mieszkańców.
Na osoby i podmioty, które nie dokonają tego obowiązku, zostanie nałożona decyzja administracyjna, zawierająca najwyższą stawkę (tj. stawkę za odpady zmieszane) wraz z należnymi odsetkami.
W związku z informacjami dotyczącymi zmiany metody naliczania opłat za odbiór śmieci w Gminie Olsztyn informujemy, że żadne zmiany nie nastąpiły.