23.02.2022
W trosce o czystość i porządek w naszym mieście prosimy pamiętać, że właściciele nieruchomości są zobligowani do przestrzegania przepisów z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Obowiązki w tym zakresie zostały też szczegółowo określone w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Olsztyn, który jest obowiązującym aktem prawa miejscowego. Niestosowanie się do postanowień Regulaminu może nieść ze sobą przykre konsekwencje w postaci kary grzywny nałożonej przez Straż Miejską lub Policję, a w skrajnych przypadkach nawet przez Sąd. Poniżej przedstawiamy przykładowe sankcje za niektóre przewinienia.
Plan kontroli podatkowej 2022 r.
UWAGA!!!
Przypominamy, że na mocy uchwały Rady Miasta Olsztyna z 26 maja 2021 r. zmieniającej uchwałę w sprawie przejęcia od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, obowiązków w zakresie odbierania odpadów komunalnych od 1 stycznia 2022 r. nieruchomości niezamieszkałe zostaną wyłączone z gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych.
Właściciele tych nieruchomości są zobowiązani do zawarcia indywidualnych umów na tę usługę z odbiorcami odpadów komunalnych posiadającymi stosowne uprawnienia. Brak umów, własnych miejsc do gromadzenia odpadów i pojemników zagrożony jest karą grzywny.
Wykaz podmiotów posiadających wpis do rejestru działalności regulowanej znajduje się na stronie internetowej umolsztyn.bip.gov.pl w zakładce informacje o środowisku i jego ochronie (link). Złożone deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z końcem roku zostaną wygaszone z urzędu.
WAŻNE! ZMIANA DOTYCZY TYLKO TYCH TERENÓW NIEZAMIESZKAŁYCH, W KTÓRYCH NIERUCHOMOŚCI NIE MA LOKALI MIESZKALNYCH. TAKIE BUDYNKI POZOSTAJĄ W SYSTEMIE GMINNYM NA OBECNYCH ZASADACH.
_________________
Od 22 czerwca 2021r. ruszył projekt pn. "Pierwsze w Olsztynie Śmieciomaty z nagrodami - Czyste Pojezierze, Czyste trawniki, Czysty Zysk!" Ten projekt zyskał duże poparcie mieszkańców, wobec czego został zrealizowany w ramach edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r.
Zadanie ma na celu motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych środowisku, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie segregacji śmieci. Projekt spowoduje zmniejszenie liczby plastikowych butelek i aluminiowych puszek, które bardzo pochłaniają przestrzeń w pojemnikach na śmieci oraz pośrednio przyczyni się do poprawy poziomów odzysku odpadów komunalnych.
Dwa zautomatyzowane urządzenia do segregacji odpadów komunalnych w postaci butelek PET i puszek ALU zostały ustawione przy ul. Dworcowej obok sklepu Kalina oraz przy ul. Piłsudskiego 46 obok sklepu Malwa. Za każdą oddaną i zaakceptowaną butelkę lub puszkę, osoba zdająca otrzyma równowartość 10 gr brutto w formie punktów. Zdobyte punkty mogą być wykorzystane jako rabat przy zakupach dokonywanych w sklepach sieci Powszechna Spółdzielnia Spożywców „SPOŁEM” w Olsztynie, przy których ustawiony jest śmieciomat.
Pełen Regulamin przyjmowania butelek PET oraz puszek ALU znajduje się tutaj (REGULAMIN).
____________
Zmina metody naliczania opłaty za gospodarownie odpadami komunalnymi
Od 1 kwietnia 2021 r. w Gminie Olsztyn zmienia się metoda naliczania opłaty za odpady komunalne. W związku z tym należy złożyć DEKLARACJĘ O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI z uwzględnieniem stawki wynoszącej 8,40 zł w odniesieniu do m³ zużytej wody - Uchwała Nr XXXI/522/21 Rady Miasta Olsztyna z dnia 24 lutego 2021 r.
Obowiązek złożenia zmiany deklaracji - najpóźniej do dnia 10 maja 2021 r.
Do deklaracji należy załączyć fakturę za wodę.
Zmiany w rozliczaniu opłat za śmieci od 1.01.2021 r.
Od nowego roku wchodzą w życie nowe zasady wyliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych na terenie Olsztyna. Wszyscy właściciele tych nieruchomości - przedsiębiorstwa, sklepy, zakłady usługowe i produkcyjne, urzędy, instytucje oświaty i zdrowia oraz zarządzający ogródkami działkowymi będą zobowiązani do złożenia nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jest to związane z koniecznością ponoszenia opłat również za odbiór odpadów segregowanych. Dotychczas opłaty pobierane były tylko za odpady resztkowe.
Zmniejszeniu ulegają stawki za odbiór odpadów resztkowych gromadzonych w pojemnikach. Jednocześnie każdy składający deklarację będzie musiał dodatkowo zadeklarować liczbę worków, w których segreguje odpady.
Przy wyliczaniu miesięcznej opłaty należy uwzględnić odbiór odpadów resztkowych co najmniej 4 razy w miesiącu. Liczbę worków należy dostosować do całkowitej ilości zbieranych odpadów segregowanych, odbieranych z częstotliwością nie rzadszą niż 2 razy w miesiącu.
Obowiązek zmiany deklaracji dotyczy także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o ile na ich terenach znajdują się nieruchomości niezamieszkałe, na których wytwarzane są odpady komunalne.
Termin i sposób składania nowych deklaracji
Zmienione deklaracje na druku DO-2 należy składać od 1 stycznia do 10 lutego 2021 r. Można to zrobić osobiście w Urzędzie Miasta Olsztyna lub bezpośrednio w Wydziale Środowiska przy ul. Wyzwolenia 30. Druk deklaracji będzie można też pobrać ze strony czysty.olsztyn.eu, wypełnić i przesłać do urzędu pocztą tradycyjną.
Dodatkowo pod adresem e-deklaracje.olsztyn.eu dostępny będzie elektroniczny formularz deklaracji DO-2. Pozwoli on na prawidłowe wypełnienie i wydrukowanie dokumentu. Osoby z aktywnym profilem zaufanym ePUAP lub posiadające kwalifikowany podpis elektroniczny będą mogły przesłać deklarację drogą elektroniczną bez konieczności wizyty w urzędzie.
Do deklaracji konieczne będzie dołączenie pisemnej zgody na przystąpienie do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Odpowiedni wzór takiego oświadczenia znajduje się na stronie czysty.olsztyn.eu.
Skąd takie zmiany
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z września 2019 r. wprowadziła szereg istotnych zmian w funkcjonowaniu gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi, takich jak np. powszechny obowiązek segregowania odpadów czy zniesienie obowiązku korzystania z gminnej usługi odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Modyfikacja sposobu naliczania opłaty za odpady również wynika ze znowelizowanych przepisów ustawy. Gminy zostały zobowiązane do wprowadzenia w życie tych zmian do końca 2020 r.
Urząd Miasta Olsztyn, przypomina, że przedsiębiorcy, których działalność uległa zawieszeniu w związku z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem, mogą zawiesić opłatę za gospodarowanie odpadami, składając zmianę deklaracji (deklaracja zerowa) o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami za okres, w którym odpady na terenie nieruchomości nie powstają.
Deklaracja dotyczy pełnych miesięcy, więc żeby uwzględniała okres od marca 2020r., trzeba ją złożyć najpóźniej do 10 kwietnia:
- - za pośrednictwem poczty na adres Wydziału Środowiska, ul. Wyzwolenia 30, 10-101 Olsztyn
- - złożyć elektronicznie za pośrednictwem edeklaracje.olsztyn.eu
- - z uwagi na zamknięcie Urzędu Miasta Olsztyn dla bezpośredniej obsługi klienta złożenie deklaracji może odbyć się również poprzez jej umieszczenie w specjalnych urnach zlokalizowanych w pobliżu wejścia do urzędu od ul. Ratuszowej
Więcej informacji w Wydziale Środowiska pod numerem telefonu 89/ 50 60 684, 89/ 50 60 690, 89/ 50 60 691.